pondělí 30. května 2016

Velikonoční ostrov

Příprava

Na tento výlet jsem se těšila už dlouho, ale trochu se mi to zkomplikovalo, protože příjezd na letiště byl brzy. Prvotní plány byly ještě, že kamarádky Hanna (AUS) a Luna (BLG) u mně přespí, ale abych se dostavila na letiště včas jsem musela přespat v Santiagu. Holky se na konec domluvily s někým jiným a já byla na víkend u bratrance. Ve středu, čtvrtek a pátek jsem fandila u přenosu IIHF Mistroství světa v ledním hokeji. V pátek po škole jsem si zabalila věci a autobusem vyrazila do Santiaga. V noci jsme vyrazili s Peppem, Ornelou a Eduardem na akci (DJ Fabio Florido;8h). V sobotu jsme zašli do čistírny a nakoupit. Po obědě jsme s Peppem zajeli na druhou stranu do Maipu na jedno kafé ve Starbugsu, pak jídlo z různých rychlovek a na konec do kina na Civil War a to vše díky mým kamarádům zadarmo. Cestou na byt jsme měli zábavnou příhodu v micru (rusa). Ještě jsme shlédli jeden film a šli jsme spát. Večer jsem si dávala velký pozor, protože v noci se měnily hodiny na zimní čas a já musela být v 6 na letišti.

Velikonoční Ostrov

15.5. neděle
# Transvip --> letiště (6´00)
# Výměnní studenti + Pollo, Teresa a John
# Pierra = U gate na letišti byla moje sestřenice, a tak jsem si mohla vybrat, jestli chci střed nebo okno, a taky mi dala rady, kde jsou nejlepší empanády.
# změna časového pásma = o další 2h od Chile, změna podle Česka byla 8 hodin
# věnce z kytek na uvítaní
# ubytování v hotelu (Luna, Hanna, Ann-Sophie, Amanda), volný čas na centrum vesnice, večeře
# TAHAI, cementerio = Tahai je obřadní komplex a archeologická lokalita. V komplexu Tahai se nalézají tři plošiny ahu: Ahu Ko Te Riku, Ahu Vai Uri a Ahu Tahai.



16.5. pondělí
# HANGA HUA REVA = vyhlídka, obrovské vlny
# AKAHANGA = Ahu Akahanga, Moai na půl cesty k lodi, jeskyně krále vesnice, systém stavění obydlí a využití ("Tady na ostrově sexuální styk, byl něco tak normálního jako pití vody" průvodce), cesty soch moai, tunely vedoucí do Ahu, feria
Ahu jsou kamenné plošiny, zbudované původním polynéským obyvatelstvem ostrova k ceremoniálním a společenským účelům. Každá z kamenných plošin ahu sloužila jedné vesnici jako společenské, náboženské a pohřební centrum. Při obřadech u plošin ahu ostrované používali a manipulovali s velkými dřevěnými postavami, pokrytými látkami tapaNa ostrově se nachází více než 300 ahu, zhruba 125 z nich neslo v závěrečném období kamenné sochy moai.
 # RANO RARAKU = Je boční kráter sopky Maunga Terevaka. Vnější svah kráteru byl lomem, ze kterého původní obyvatelstvo ostrova tesalo monolitické sochy MoaiV okolí se nachází téměř 400 soch Moai. 


Tukuturi = Je socha s vousy a v klečící poloze, což je mezi sochami Moai jedinečné. Je vytvořena z červené sopečné strusky, a tudíž tam byla dopravena. Patrně má vztah ke kultu Ptačího muže.
* MOAI = MO -por, para; AI, AI -culiar; je vytesán tak, že připomíná úd; Moai jsou monolitické kamenné sochy. Vypadají jako vysoké placaté obličeje. Sochy bylo velmi obtížné a nákladné vyrobit a byly dopravovány do poloh vzdálených od místa, kde se získával materiál na jejich výrobu.
* PUKAO = Pu - hollo; Cao = vagina; Pukao jsou kamenné ozdoby soch moai. Původní představa, že pukaa představují klobouky, byla posléze nahrazena názorem, že znázorňují účes - vlasový uzel.# TONGARIKI = Ahu Tongariki a Moai, který byl zapůjčen archeologu Pavlu Pavlovi. V roce 1986 s norským dobrodruhem Thor Heyerdal, provedl experiment s původní sochou. K pohybu sochy bylo třeba jen 16 lidí s jedním vedoucím a několik lan.
Ahu Tongariki je největší ahu nalézající se na Velikonočním ostrověNa ahu je vztyčeno 15 soch Moai, včetně nejtěžší dokončené a vztyčené sochy, vážící 86 tun.
 # ANAKENA = koupání

Anakena je nádherná písčitá pláž a záliv. V okolí pláže se nachází dvě plošiny Ahu. Na první, Ahu Ature Huki, je pouze jedna socha Moai, na druhé Ahu Nau Nau je sedm soch. V blízkosti pláže je palmový háj a artesania.
# Místo zbloudilé gravitační síly = náš mikrobus se zastavil v prohlubni zatáčky a řidič vypnul motor. Upozornil nás aby jsme teď dávali velký pozor. Pustil brzdy a celý mikrobus i s námi všema začal na neutrál bez motoru stoupat do kopce. Nejdříve jsem byla zmatená, ale opravdu jsme jeli do kopce bez motoru!!

17.5. úterý
# rozbřesk Tongariki = v 6´10 odjížděl bus.. snídaně jako vždy 8´30
# ANA KAI TANGATA = V této časti ostrova rostl speciální strom, kterého semena dávní domorodci používali jako štětce k malování těla. Na tomto místě se nacházely 3 zálivové jeskyně, do nichž se šlo dostat jenom za odlivu, a proto měly účel spíše obranný. Nacházely se tam také stěnné malby.
# RANO KAU =  je 324 metrů vysoká vyhaslá sopka. Kráter má průměr 1600 metrů a hloubku cca 200 m, stáří mezi 150 000 a 210 000 lety. Dno kráteru je vyplněno kráterovým jezerem se sladkou srážkovou vodou, která je spodními vodami dopravena do vesnice, a tam se čistí a používá v domácnostech. Povrch vody je pokryt plovoucími ostrůvky rákosí totora, které je typickou původní rostlinou. Vyskytoval se dnes již ve volné přírodě vymřelý strom toromiroZ roku 1880 je záznam o Ahu, která se nalézala na útesech Rano Kau, avšak zřítila se do moře.

# ORONGO = Je obřadní vesnice, která byla centrem kultu Ptačího mužeVe vesnici je 53 kamenných domů oválného půdorysu, které jsou výrazně zahloubeny v zemi. Nalézají se tam také skalní doupata králů. Mata Ngarau bylo centrum kultu Ptačího muže ve vesnici Orongo, kde kněz zpěvy a modlitbami přivolával úspěch závodu. Kult ptačího muže byl nejdůležitější události na ostrově, každým rokem se pořádal závod, kterého se účastnily všechny kmeny. Každý kmen měl svého ptačího bojovníka, který vítezstvím vyhrál mnoho výhod pro sebe i pro svou vesnici. Každý kmen měl svůj dům a své heslo ke vstupu, to aby se nikdo nepokusil ohrozit vyvoleného. Vesnice Orongo byla osídlena 3 měsíce v roce, jen v době trvání závodu. 
 Závod Ptačího muže = šlo o přinesení prvního vejce ptáka Manutara z ostrůvku Motu Nui do Oronga. Závodnici museli slézt 200m nebezpečný a strmý útes i se svou plovoucí pomůckou z rákosí. Pak přeplavat k ostrovu, najít vejce a bezpečně bez poškození ho zase dopravit stejnou cestou zpět.

# ANA TE PAHU = jsou jeskyně, které vznikly z kanálu ramen vulkánu. Dříve osídleno a využíváno jako vesnice (škola, domov, ..), dnes velmi bujná vegetace (banány, sladké brambory,..). Struktura je velmi drsná, ani se mi nechtělo věřit, že po těch ostrých hrotech chodili boso. Uvnitř totální tma a asi největším zážitkem bylo, když jsme všichni zhasli, zavřeli oči, přemýšleli o tom jak jsme daleko od naších domovů a k tomu nám "negrito" začal zpívat píseň v jazyce Rapa. Dozvěděla jsme se, že banánovník má ovoce jenom jednou nebo jak vypadají malé banány. Co je zvláštní, je fakt, že potraviny z ostrova mají velmi charakteristickou chuť. Stalaktity.

# AHU AKIVI = je ahu se sedmi sochami moai a nachází se ve vnitrozemí ostrova. Na plošině bylo nalezeno 7 petroglyfů z doby zhruba 150 let před příchodem Evropanů a nasvědčují tomu, že v této pozdní době zde ještě byl praktikován mocenský systém. Vyslechli jsme si také historii jmen těchto soch.
# PUNA PAU = je lom v malém kráteru a jediný zdroj červené sopečné strusky na Velikonočním ostrově, která sloužila k výrobě Pukaa, které byly nasazovány na hlavy některým sochám Moai. Toto místo je také známe napodobeninou slona.
# BALET KARI KARI = večer jsme šli na tradiční představení ostrovanů, bylo to úžasné. Nezapomenutelný zážitek.

18.5. středa
# AHU VINAPU = zde se nachází jedinečný moai se dvěma hlavami jako znázornění siamských dvojčat nebo i zeď velmi podobná kultuře Machu Pichu, jenže datovaná o hodně dříve.. že by to Inkové okopírovali?
# TE PEU = byla to spíše procházka po útesech. Viděli jsme trhlinu v důsledku eroze, a taky jsme navštívili jeskyně, co byly znázorněny jako okna s výhledem na moře. Bylo tam velmi horko, ale výhled byl úžasný. Po pročištění hlavy na útesu, jsme se zase vrátili.
# ANAKENA = celé odpoledne jsme strávili na pláži, bohužel hodně pršelo. Konečně jsem si trochu odpočala a také jsme dostali empanádu a džus.
19.5. čtvrtek
# kola = ve skupinkách jsme měli volný program, trochu jsme pojezdily na kolách, pak na artesanii, do centra

# potápění = měli jsme v plánu potápět se s dýchacím přístrojem a bombou, na neštěstí mi odmítli dovolit potápět se, tak jsem jenom šnorchlovala, ale poslední skupina se z důvodu počasí ani nepokusila potápět.
# centrum = doprovodila jsem Hannu ještě něco koupit 
# Teatro VAI TE MIHI = další vystoupení ostrovanů tento krát už trochu v modernějším stylu

 20.5. pátek
# vystěhování z hotelu, volno
# letiště, oběd


Pozor, pozor!

Po mém příletu do České republiky budu prezentovat o mém pobytu v Chile. Tímto bych chtěla všechny pozvat a budu se na Vás těšit v úterý 28.6.2016 v 17 hodin v Polské základní škole v Havířově-Bludovicích. 

Selská 14/429
Havířov-Bludovice

Otázky můžete zasílat na můj email: ceibuldak@gmail.com

Žádné komentáře:

Okomentovat